One of the posts

Almanya Türkiye'den Hastabakıcı Alacak

Türkiye'den mezun olmuş ve iş hayatına Almanya’da devam etmek isteyen hemşirelerin birçok meslek dalında olduğu gibi ilk olarak yapması gereken şey mesleki denkliğini almasıdır. Bir hemşire ancak mesleki denklik aldıktan sonra hemşirelik mesleğini yapılabilmektedir ve hemşirelerin Almanya’da mesleklerine devam etmeleri için prosedürler doktorların ki ile neredeyse aynıdır.

 

AWO Türkiye'den işçi alımı için hazırlık sürecini tamamladı.  Kurum Ağustos ayı içerisinde insan kaynakları departmanı aracılığı ile Almanya'da çalışmak istiyorum diyen hasta bakıcılar ile mülakat için Türkiye'ye gelecek!  Almanya'da Nüfus Yaşlandı, Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı Açığı Ortaya Çıktı Almanya'nın yaş ortalaması her geçen gün yükselmeye devam ederken nüfusun yaşlanması ile beraber yaşlı ve hasta bakım elaman açığı ortaya çıktı. 

 

1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni yasa değişikliği ile beraber Sosyal Hayır Kurumu AWO ile İletişim ve Strateji Şirketi (PKS) ortaklığı ile sağlık elemanı alımı için harekete geçildi.  Sosyal Hayır Kurumu Almanya'da yaşlı bakımı için personel alımı gerçekleştirecek. İşe alınan kişiler en düşük 2 bin Euro maaş alacak.  En Az Meslek Yüksek Okulu Mezunu Olunması Şartı Konulacak  Almanya işçi alımı haberi hakkında açıklama yapan PKS Şirketi Danışmanı Gül Keskinler “Nüfusun giderek yaşlandığı Almanya’da işgücü açığı olan sektörler arasında hasta ve yaşlı bakımı alanı ilk sırada geliyor. Bu açığı kapatmak için Almanya’nın en tanınmış sosyal yardım kuruluşu AWO, hasta ve yaşlı bakımı için pilot istihdam projesi başlattı. Proje kapsamında Türkiye’den hasta ve yaşlı bakımı alanında çalışacak kadın ve erkek sağlık elemanlarını istihdam etmek istiyoruz.

 

Türkiye’den alınacak hasta ve yaşlı bakım elemanlarının en az iki yıl tecrübeli ve üniversite ile meslek okul mezunu olmasını şart koşuyoruz. Türkiye’den çalışanları Almanya’da istihdam etmek için Tüm Sağlık-Sen ile işbirliği yapıyoruz. İşe alınacaklar AWO’nun Oldenburg kenti çevresinde çalışacaklar” diyerek aranılan şartları açıkladı. En az 2 yıllık üniversite mezunu olan kişiler Almanya'nın Oldenburg kent merkezli olarak hasta bakım ve evde bakım elemanı olarak görev alacak.  Almanya İşçi Alımı Mülakatları Türkiye'de Yapılacak!  İş başvurusu için Almanca dil bilgisi zorunluluğu bulunmazken bu kişilere işe alınmaları durumunda kurum tarafından ücretsiz Almanca kursu verilecek. Almanya işçi alım başvurusu için PKS Şirketi Almanya iş başvuru formu evraklarını sosyal medya üzerinden kabul edecek. Gelen başvurular değerlendirildikten sonra uygun bulunan adaylar mülakata davet edilecekler. Almanya vize işlemleri yine şirket tarafından yapılacak. 

 

Almanya'da staj görmek için ülkeye giden adaylar 2 haftalık staj döneminden sonra başarılı olmaları durumunda işe alınacak ve 3 yıl süreli iş sözleşmesi imzalayarak Almanya'da yaşamak hakkını elde edecekler.  Almanya İşçi Alımı İçin En Düşük 2 Bin En Yüksek 3 Bin Euro Maaş Verecek AWO Yöneticileri Lars Bonk ve Nicole Monenschein çalışma koşulları hakkında yapmış oldukları açıklamalarında işe alınan kişilerin Almanya çalışma yasaları ve iş koşullarına göre istihdam edileceklerini söyleyerek “Elbette biz uzun vadeli bizimle çalışılmasını istiyoruz. Ancak öncelikle üç yıllık sözleşme yapacağız. Başlangıçta ücret 2 bin ile 2 bin 500 Euro arasında değişecek. Daha sonra 3 bin Euro’ya kadar çıkacak. Mesailerle birlikte maaş daha da yükselecek. Yıllık izin süreleri ise haftasonları hariç 30 ile 36 gün olacak. İş koşulları yapılan toplusözleşmelere uygun olacak” dedi.

 

DIH Almanya Danışmanlık olarak hastabakıcı konumunda Almanya'da çalışmak isteyen birçok kuruluşa personel sağlamaktayız ancak bunun için mesleki eğitim ve b1 seviyesinde Almanca ön koşuldur detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak için lütfen web sayfamızda ki iletişim formunu doldurun size ulaşalım ya da iletişim numaramızdan doğrudan bize ulaşabilirsiniz.