Mesleki Denklik İşlemleri

Mesleki Denklik İşlemleri


Mesleki denklik nedir?


Bir meslek öğrendiniz ya da bir mesleğin eğitimini aldınız ve Almanya’da bu meslekte mi çalışmak istiyorsunuz? Belli meslekler için denklik gereklidir. Diğer meslekler için denklik isteğe bağlıdır. 


Mesleki denklik şu anlama gelmektedir: Başka bir ülkeden alınan mesleki eğitim ile Almanya’da alınan bir mesleki eğitim yasal olarak eşdeğer olmalıdır. Mesleki denklik almak için basvuru yapmalı sizden istenen belgeleri iletmeniz gerekmektedir. Prosedürün sonunda resmi bir haber alırsınız. Bu haberde mesleki yeterliliğinizin Almanya’da tanınıp tanınmadığı  belirtilmektedir. Denklik işlemi daima Almanya’daki belli bir meslek dalları için gerçekleştirilir.


Yasayla düzenlenmiş meslekler için denklik zorunlu olarak gereklidir. Bu meslekler için belli bir mesleki yeterliliğe sahip olmanız ve belki başka ön koşulları da yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunun için yasal bir düzenleme bulunmaktadır. Bu özellikle sağlık, güvenlik veya sosyal hizmetler alanındaki meslekler için geçerlidir. Yasayla düzenlenmiş meslekler örn. doktorluk veya öğretmenliktir. Örn. mühendislik gibi korunaklı bir meslek tanımı da yasayla düzenlemenin bir biçimidir.

Not: Yasal olarak başka bir AB ülkesinde ikamet ediyorsanız, denklik olmadan da Almanya’da çalışabilirsiniz. Ancak bunu önceden yetkili merciye bildirmeniz gerekmektedir.


Sağlık Personelleri yasayla düzenlenmiş meslek gruplarına girmekle birlikte Almanya'da çalışabilmeleri için diploma denkliklerini yapmaları gerekmektedir. Denklik hizmeti DIH Almanya Danışmanlık şirketi tarafından sizin adınıza gerçekleştirilip 3 ay gibi bir sürede denkliğinizi almanızı sağlamaktadır. 


Yasayla Düzenlenmemiş Meslekler


Denklik olmadan yasayla düzenlenmemiş bir meslekte çalışabilirsiniz. Yasayla düzenlenmemiş meslekler yasal olarak korunmamaktadır. Bunlar arasında örn. motorlu araç mekatronik teknisyeni veya büro yönetimi tüccarı gibi nitelikli meslekler bulunmaktadır.


Ancak bilmeniz gereken önemli bir ayrıntı var! Eğer çalışmak için üçüncü bir ülkeden Almanya’ya giriş yapmak istiyorsanız denklik gereklidir. O zaman geldiğiniz ülkeden denklik için başvurmanız gerekmektedir.


Almanya’da çalışabilmek için aşağıdaki koşullardan birini yerine getirmeniz gerekmektedir:


Türkiye gibi 3. dünya ülkelerinden birinde eğitim almışsanız denklik alabilmek için meslek lisesi, meslek yüksekokulu ya da Lisans derecesinde eğitiminizi tamamlamış olmanız hatta çoğu durumda iş deneyiminizin olması gerekmektedir.


Denkliğin maliyeti nedir?


Denklik prosedürünün maliyeti azami 800 Euro, hatta bazı durumlarda daha fazla olabilir. Genelde bunlar arasında çeviri, tasdik, telafi programı veya adaptasyon yeterlilik kursu masrafları bulunmaktadır. Belgeleri şahsi olarak geldiğiniz ülkeden gidip almanız gerekiyorsa seyahat masrafları da oluşabilir.

Belki maddi destek alabilirsiniz. Şu destek olanakları bulunmaktadır:

İş Kurumu tarafından sağlanan destek

Federal Almanya’nın denklik teşviki ile destek

Berlin ve Hamburg eyaletlerindeki destek


Denklik prosedürünün ön koşulları şunlardır:


Almanya’da çalışmak isteyeceksiniz.

Yabancı bir resmi veya resmi olarak tanınmış mesleki yeterlilik edinmiş olacaksınız.

Mesleki yeterliliğinizi bir diploma ile kanıtlayabileceksiniz.

Yetkili merci mesleki yeterliliğinizi, Almanya’daki mesleki yeterlilik ile karşılaştırır. Bu işlem sırasında meslek tecrübenizi ve diğer yeterlilikleri de dikkate alır.


Denklik Prosedürü ile ilgili Bilmeniz Gerekenler:


Mesleki yeterliliğinizi tanıtmak istiyorsanız, başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için Almanya’daki referans mesleği ve Almanya’da nerede çalışmak istediğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Denklik başvurunuzu yetkili merciye yapmanız gerekmektedir.

Yetkili mercilerdeki çoğu çalışan yalnızca Almanca konuşmaktadır. Bu nedenle de önceden bir danışmanlık hizmeti almanızda fayda var.


Başvuru yapabilmeniz için bazı belgelere ihtiyacınız var.


Başvuru formu veya şekle bağlı olmayan başvuru

Kimlik belgesi,

Mesleki yeterliliğinizin kanıtı,

Mesleki yeterliliğinizin içerikleri ve süresi hakkında kanıtlar,

Çoğu durumda başka belgeler de ibraz etmeniz gerekmektedir. 


Mesleki yeterliliğiniz için artık tüm belgelere sahip değil misiniz? O zaman mesleki becerilerinizi belki uygulamalı olarak bir yeterlilik analizi ile kanıtlayabilirsiniz. İkili nitelikli meslekler, ustalık meslekleri veya ileri eğitimli meslekler için yeterlilik analizi bulunmaktadır. Bir yeterlilik analizi şunlar olabilir:

•    İş denemesi

•    Mesleki sohbet

•    Bir işletmede deneme çalışmaları

Yasayla düzenlenmiş alanda başka prosedürler de bulunmaktadır. Örn. bir adaptasyon kursuna gidebilir veya bir sınava girebilirsiniz.


Denklik prosedürünün sonucu bir haber ile iletilir. Bazen bu haber denklik haberi, eşdeğerlik haberi veya ara bildirim olarak da adlandırılmaktadır.


Yasayla düzenlenmiş mesleklerde şu sonuçlar görülmektedir:


Denklik: Mesleki yeterliliğiniz Almanya’daki referans meslekle eşdeğerdir ve meslek ruhsatı için diğer koşulları yerine getirdiniz, örn. kişisel yeterliliğiniz veya dil bilginiz konusunda.

Denklik yok: Mesleki yeterliliğiniz eşdeğer değildir. Mesleki yeterliliğiniz ile Almanya’daki referans meslek arasında önemli farklar bulunmaktadır. Buna rağmen birçok durumda denklik alabilirsiniz: örn. bir telafi programı ile.

Denklik yok: Mesleki yeterliliğiniz eşdeğerdir. Ancak meslek ruhsatı için diğer koşulları yerine getirmediniz.

Sonuçların başka tanımları da olabilir. Bu tanımları denklik bulucudan bulabilirsiniz.


Yasayla düzenlenmemiş mesleklerde şu sonuçlar görülmektedir:


Denklik: Mesleki yeterliliğiniz Almanya’daki referans meslekle eşdeğerdir.

Kısmi denklik: Mesleki yeterliliğinizin bir kısmı eşdeğerdir. Diğer kısmında önemli farklar bulunmaktadır. Bir adaptasyon yeterlilik kursuna gidiyorsanız, katılım gerçekleştikten sonra tam denklik alabilirsiniz.

Denklik yok: Mesleki yeterliliğinizin Almanya’daki referans meslek ile aralarında olan farklar çok büyük.


Size önerimiz: Bir denklik başvuru yapmadan önce danışmanlık hizmetlerinden faydalanın. Danışmanlık personeli ile belgelerinizi en iyi şekilde hazırlayabilirsiniz.

Denklik başvurunuz reddedilse dahi danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bu sayede yeterlilik alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. 

DIH Almanya Danışmanlık denklik prosedürlerini gerçekleştirmenizde yardımcı olacak danışmanlık hizmetini size sunmaktadır.