ALMANYA FIRSAT KART ALMAK İÇİN HANGİ ŞARTLAR GEREKİYOR?

ALMANYA FIRSAT KARTI NEDİR?

 

Almanya hükümetinin binlerce işçi açığını kapatabilmesi için yürürlüğe koyduğu ‘Kolaylaştırılmış Nitelikli İşçi Göçü’ uygulamasıdır. Kart, bir puan sistemi temelinde iş arayanların Alman iş piyasasına kontrollü bir şekilde erişmelerini sağlamak için tasarlanmıştır.

Almanya'da iş bulmak isteyenler için; onaylanmış bir iş teklifi olmasa da Almanya'ya gelmelerine izin verecek çok daha kolay ve hızlı bir sistemdir.

 

FIRSAT KART BAŞVURUSU YAPABİLMEM İÇİN HANGİ ŞARTLARI SAĞLAMAM GEREKİYOR?

 

Fırsat kartı puanlama sistemine tabi tutulacak ve AB vatandaşı olmayanların göç edip edemeyeceğine dair belirli kriterleri olacak.

4 önemli kriterin 3'ünü karşılayabilen kişi, değerlendirmeye alınacak. Bu dört kriter:

  • En az 3 yıllık mesleki deneyime sahip olmak: Eğer üniversite veya ön lisans diplomanız yoksa, yada eğitim aldığınız alanda çalışmıyorsunuz ama çalıştığınız alanda 3 seneden daha fazla deneyiminiz var. Eğer bu deneyimizi resmi olarak kanıtlayabiliyorsanız Fırsat KArt’a başvuru yapabilirsiniz.
  • 35 yaşın altında olmak, Almanya ülkege göçtükten sonra uzun bir süre çalışacak göçmenlere öncelik verilmektedir. Bu nedenle 35 yaşın altındaki adayların başvurusunun onaylanma şansı çok daha yüksektir.
  • Üniversite diploması veya mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak: Fırsat Kart’a başvuru yapabilmek için öncelikle 4 senelik lisans veya 2 senelik ön lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Diplomalarınızın Almanya’da denkliği olması gerekmektedir.
  • Almanca dil bilgisi veya daha önce Almanya’da bulunmuş olmak: Alman hükümetinin önem verdiği konulardan biride ülkenin resmi dili Almanca’nın göçmenler tarafından konuşulabilmesi. B1 seviyede Almanca bilgisine sahipseniz ve bunu ÖSD, Goethe veya TELC gibi sertfikilarla kanıtlıyor olmanız Fırsat Kartı başvurunuzun onaylanma şansını artıracaktır.

Hiçbir meslek ayrımı olmaksızın yukarıda belirtilen dört kriterden en az üçünü sağlamanız halinde Fırsat Kart başvurusu yapmaya hak kazanırsınız.

 

FIRSAT KARTININ AVANTAJLARI NE OLACAK?

Fırsat Kartı, Almanya İş arama Vizesi ne benzer bir proje olsada, Fırsat Kart başvurusu iş arama vizesine göre daha kolay şartları olacaktır. Başvuru yapabilecek kişi sayısı çok daha fazla olacaktır. Almanya iş arama vizesi sadece 4 senelik mezunlar içindir ama Fırsat Kart’a ön lisans mezunlarıda başvuru yapabilecekler.

35 yaşından büyük olanlar, Almanca Dil bilgisi olmayanlarda başvurabilecek ancak puanlama sisteminden düşük puan alacaklardır.

Yeterli puanı alır ve Alman'ya katkı sağlayacağınız düşünülürse fırsat kartınız onaylanabilir.

 

FIRSAT KARTINDA PUANLAMA NASIL OLACAK?

Almanya basınında yer alan haberlere göre, detayları henüz netleşmemiş olsa da, Almanya Fırsat Kartı başvurularında puan hesaplaması şu şekilde yapılacaktır.

 

İŞ BULAMAYANLAR GERİ DÖNECEK

İşgücündeki talebe göre, verilen kart sayısı Alman hükümeti tarafından yıldan yıla sınırlandırılacak. Kriterleri karşılayanlar iş aramak için Almanya'ya daha kolay gelebilecek. Buradaki önemli faktör, Almanya'da iş arayıp, bulabilmek. Eğer iş bulamazsa kart sahibi bir süre sonra Almanya'dan ayrılmak zorunda.

 

EN ÇOK HANGİ SEKTÖRDE İŞ GÜCÜNE İHTİYAÇ VAR?                                                

*Hemşire ve bakıcı: Hasta bakımı, yaşlı ve çocuk bakımı

*Doktor

*Mühendis: endüstriyel bir bölge olarak her sektörden ihtiyaç duyuluyor. Otomasyon teknolojisi, inşaat, mimarlık, otomotiv sanayi - elektrikli ulaşım ve sürücüsüz ulaşım dahil, yenilenebilir enerjiler, çevre koruma ve yapay zeka

*BT uzmanları: Yazılım geliştirme, uygulama destek, IT güvenliği, veri bilimi

*Bilim insanları: Biyoteknoloji, kimya, enerji ve çevre mühendisliği, eczacılık, fizik

*Zanaatkarlar: İnşaat ve gelişim, metal ve elektronik, ahşap ve plastik, endüstriyel temizlik, el yapımı gıda ürünleri, sağlık ve kişisel bakım, grafik tasarım, giyim, tekstil ve deri endüstrisi

*Hizmet sektöründe çalışabilecek profesyoneller.

Text...