Almanya İstihdam Hizmeti

DIH Almanya Danışmanlık 

Almaya Göç Yasası

2020 yılının Mart ayında yürürlüğe giren Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası’yla, Almanya üçüncü dünya ülkelerine de kapılarını açtı. Bu kapsamda Avrupa Birliği’ne (AB) üye olmayan ülkelerden kalifiye elemanların Almanya’ya göç etmesinin önündeki bürokratik engeller hafifletildi. Böylece, kalifiye işçilerin kendi ülkelerinde aldığı diplomaların Almanya’da da tanınması sağlanmaktadır. 

Yasanın getirdiği en önemli yenilik, üniversite mezunlarının yanı sıra, mesleki eğitimi ve tecrübesi bulunanlara Almanya’nın kapılarını açıyor olması. Yasa, eğitimleri ve mesleki kalifikasyonları Almanya tarafından tanınmış kişilere, Almanya’da iş aramak üzere altı aylık iş arama vizesi sağlıyor. Ayrıca, iş arama vizesi, haftada 10 saate kadar deneme amaçlı istihdama da müsaade ediyor.


DIH Almanya Danışmanlık kendi bünyesinde hizmet alan danışanlarına Almanya'ya gitmelerine gerek kalmadan İşlerini ayarlıyor, Almanya'da çalışabilmeleri için gereken tüm bürokratik işlemleri henüz siz Türkiye'deyken gerçekleştiriyor. Bu sayede yasal olarak Almanya'ya gittiğinizde herhangi bir bürokratik engele takılmadan meslek hayatınıza Almanya'da devam edebiliyorsunuz.DIH Almanya Danışmanlık İstihdam Hizmetleri


DIH Almanya Danışmanlık göç yasası kapsamında, Hemşire, Fizyoterapist, Hastabakıcı, Laboratuar teknisyeni gibi sağlık personellerine Almanya'da istihdam desteği sağlamaktadır.

Bu kapsamda; lisans mezunu ve 2017 ve öncesi meslek lisesi mezunu hemşireler,

Lisans eğitimini tamamlamış fizyoterapistler,

Meslek lisesi ya da ön lisans eğitimini tamamlamış hasta ve yaşlı bakım personelleri ve mesleki eğitimini tamamlamış Laboratuar teknisyenlerine; iş tecrübesine sahip olmaları durumunda  yurt dışındaki firmalara şahısları tanıtarak  online iş görüşmesi sağlamakta. Görüşme sonunda işe alındığınız takirde iş sözleşmenizin düzenlenmesini sağlayarak bu süreçten sonra yurt dışında çalışabilmeniz için gereken tüm prosedürleri sizin adınıza gerçekleştirmektedir.  


Göç Yasası Kapsamında Almanya'da İstihdam Olabilmenizin ön koşulu;


Mesleki eğitim ve iş tecrübenizin gerekliliği,

Mesleki Denklik,

İş sözleşmenizin varlığı, (Almanya'dan çıkarılacak olan iş sözleşmesi için firmalarla görüşerek sözleşmenizin çıkarılmasını sağlamaktayız).

Almanca Dil Bilgisi ( Almanya'da istihdam olabilmek için istenen Almanca Dil Seviyesi meslek dallarına göre değişmekte olup, Danışmanlık Firması olarak mesleki eğitiminize göre gerekli olan Almanca Dil eğitimi için danışmanlık hizmeti sunmaktayız).


DIH Almanya Danışmanlık Firması olarak, mesleki eğitim ve iş tecrübesi olan adayların iş görüşmelerini ayarlayarak işe alınmalarında yardımcı oluyoruz ki, Almanya 'da çalışabilmenizin en önemli koşulu bir iş sözleşmenizin varlığıdır. 

Bu ön koşulları sağladığınız sürece Almanya'da çalışmak için denklik, çalışma izni ve oturma izni gibi onayları alabilirsiniz (Danışmanlık şirketimiz tüm bu prosedürü sizin adınıza gerçekleştirmektedir). Böylece mesleğinizi Almanya'da devam ettirebilirsiniz.


Dilde Kolaylık


Yeni iş göçü yasasının en önemli koşullarından olan temel Almanca bilgisi şartının, bazı pozisyonlarda istisnaları olsa da, esas olduğunu belirtilmekte ve "Almanca bilmenin mesleği icra etmek için gerekli olmadığı durumların da mevcut olduğu ortaya konmaktadır. Bu dil koşulu doktorlar dışında tüm sağlık personelleri için B1 olarak belirlenmiştir. Bazı istisna durumlarda B2 'de istenebilmektedir. 


Göç Yasası Kapsamında Oturum İzni


"Süresiz oturum izni koşulları, vize türüne göre farklılık gösteriyor. Sektöre, maaşa ve iş kontratına bağlı olarak mavi kart sahibi olmaya hak kazananlar için süre B1 Almanca seviyesiyle 21 ay, A1 Almanca seviyesiyle 33 ay olarak belirtiliyor. Mavi kart sahibi olmadan çalışmaya gelenler için süresiz oturum hakkı için gereken süre 2 ile 4 yıl arası. Bu süre, mesleki eğitimin nerede alındığına göre değişkenlik gösteriyor. Mesleki eğitimlerini Almanya’da tamamlayanlar için bu süre iki, yurt dışında tamamlayanlar için dört yıl."


Yeni iş gücü yasasıyla Almanya’ya gelenlere aile birleşimi konusunda da kolaylıklar sağlanmakta, başvuru sahibinin eşi ve bekar çocuklarının da yeni düzenlemenin avantajlarından yararlanabilmektedir.