Almanya'da Fizyoterapist Olarak Çalışmak


Almanya’da fizyoterapist olarak çalışmak isteyen kişiler, öncelikle bir fizyoterapi lisansı almaları gerekmektedir. Fizyoterapi eğitimi, Almanya’da genellikle üç yıl sürer ve dersler teorik ve pratik eğitim içerir ve öğrenciler klinik stajlar da dahil olmak üzere pratik deneyimler de kazanırlar.


Türkiye'den gelecek olan fizyoterapistler Fizyoterapi lisansını tamamlamış olmalı,  Almanya’da çalışmak için sertifikasyon gerekliliklerini de karşılamalıdır.  Lisans, fizyoterapistlerin Almanya’da çalışmak için yeterli eğitim ve tecrübeye sahip olduğunu kanıtlar.


Fizyoterapistler Nerelerde Çalışır?


Almanya’da fizyoterapist olarak çalışan kişiler, genellikle hastanelerde, fizyoterapi merkezlerinde veya özel kliniklerde çalışırlar. Ayrıca yaşlıların evlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde veya engelli insanların entegrasyonu ve bakımı için kurumlarda, spor merkezlerinde ve sağlık - güzellik spa otellerinde çalışabilirler.

Özellikle sporculardan yaşlı insanlara kadar geniş bir yelpazede hastalara hizmet veren fizyoterapistlere Almanya’da  çalışmak, iyi bir maaş ve avantajlı çalışma koşulları sunabilir. Maaşları ise deneyimleri ve uzmanlık alanlarına bağlı olarak değişebilir.


Almanya’da Fizyoterapist Nasıl Olunur:


Türki Cumhuriyeti vatandaşları Almanya’da fizyoterapistlik yapabilir. Fizyoterapistlik yapmak isteyen vatandaşlardan tüm mesleklerde olduğu gibi belirli şartları taşıması beklenir. Lisansını tamamlaması, dil öğrenilmesi, denklik alması gibi.


Almanya'da çalışmak isteyen fizyoterapist öncelikle  denklik belgesine sahip olmalıdır ve En az B1 düzeyinde Almanca dil şartını sağlaması gerekir.

Üstelik çalışmak istediğiniz işi henüz Türkiye’de iken bulmanız gerekiyor. Almanya’ya gelerek herhangi bir iş arama izniniz ya da turist vizesi ile çalışma sağlamanız mümkün değildir. Çalışacağınız firma ile sözleşmelerinizi izinlerinizden önce düzenlemelisiniz. Eğer Almanya’da kendi firmanızı kurmak istiyorsanız ise diğer detaylara sahip olmalısınız.Almanya’da Fizyoterapist Olarak Çalışabilmeniz için sağladığımız Olanaklar:


Fizyoterapist olarak Almanya'da çalışabilmeniz için çalışacağınız işi henüz Türkiye'deyken bulmanız gerekiyor. DIH Almanya Danışmanlık olarak,  herhangi bir çaba harcamanıza gerek kalmadan çalışacağınız kurumu ayarlıyoruz.

Bu sayede, Türkiyeden ayrılmadan önce çalışacağınız kurumla ilgili sözleşmeler imzalanmış oluyor. Gidip çalışacağınız yer belli, alacağınız ücret belli, tüm bu hizmetler DIH Almanya Danışmanlık tarafından herhangi bir danışmanlık üceti ödemenize gerek kalmadan sağlanmaktadır.

Ayrıca, Almanya'da Almanya'da çalışabilmeniz için gerekli olan

Denkliğinizin alınması,

Çalışma ve Oturma izninizin alınması,

Vize işlemleri,

Kalacak yerinizin ayarlanması gibi konularda da sizlere gereken deteği sağlamaktayız.

Bu konuda size düşen dil yeteneğinizi geliştirerek B1 seviyesinde Almanca dil puanlarınızı almanız.